Pisma. Eseje, artykuły, listy
Autor: Bolesław Miciński
Wydawnictwo: Znak 1970
Okładka: twarda
Stan: dobry
Uwagi: brak obwoluty, ex libris
Zbiór tekstów Bolesława Micińskiego to przekrojowa prezentacja dorobku intelektualnego jednego z najbardziej wyrazistych eseistów polskich dwudziestolecia międzywojennego. Książka zawiera eseje filozoficzne, szkice estetyczne, recenzje teatralne i literackie, refleksje na temat sztuki oraz obszerną korespondencję. Teksty te powstawały w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, a ich wspólnym mianownikiem jest intelektualna precyzja, wyczucie stylu oraz wrażliwość etyczna.
Eseje takie jak „Podróże do piekieł” czy „Portret Kanta” ukazują głębokie zainteresowanie filozofią, przy czym autor unika akademickiej maniery, zastępując ją swobodną, ale ścisłą refleksją, często opartą na osobistych przeżyciach. Miciński łączy subtelną ironię z melancholijną obserwacją rzeczywistości, a jego teksty, mimo wysokiego poziomu abstrakcji, są przesiąknięte konkretem kulturowym i historycznym.
W części estetycznej autor analizuje pojęcia piękna, formy i deformacji, odnosząc się do współczesnych mu nurtów artystycznych i teoretyków, m.in. Witkacego. W tekstach teatralnych podejmuje dialog z aktualnym repertuarem, komentując inscenizacje i problemy interpretacyjne z rzadką kompetencją i wyczuciem. Część filozoficzna, choć bardziej szkicowa, wskazuje na szeroką orientację autora w zagadnieniach metafizyki, psychologii i myśli nowożytnej.
Szczególną wartość ma korespondencja – listy do Sebyły, Tuwima, Iwaszkiewicza czy Rodziny ukazują Micińskiego jako człowieka rozpiętego między sceptycyzmem a potrzebą sensu. Osobiste wątki splatają się tu z refleksją egzystencjalną i zwięzłym komentarzem do wydarzeń politycznych i literackich. Całość tomu składa się na portret intelektualisty, który łączył analityczną dociekliwość z literacką finezją.