Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 8385081186
Wysyłka od: 15.00 PLN

1934 
Autor: Alberto Moravia 

Wydawnictwo: Przedświt, 1991
Okładka: miękka
Stan: dobry 
Uwagi: brak

1934 Alberta Moravii to powieść psychologiczna osadzona w realiach politycznego napięcia lat trzydziestych XX wieku, w której autor łączy refleksję egzystencjalną z analizą ideologiczną. Głównym bohaterem jest Lucio, włoski pisarz i przeciwnik faszyzmu, który podróżuje na Capri, by odzyskać wewnętrzną równowagę i znaleźć dystans wobec rosnącego nacisku politycznego. Bohater mierzy się z poczuciem izolacji i myślami o samobójstwie, traktując własne życie jako pole nieustannego rozdarcia między sprzecznymi impulsami.

W tle obecne są motywy społeczne i historyczne – niemieccy turyści, symbolizujący masowe poparcie dla nowego reżimu, zestawieni zostają z samotnością intelektualisty usiłującego zachować indywidualną wolność. Relacja Lucio i Beate ukazuje uwikłanie prywatnych emocji w kontekst zbiorowych napięć, w którym gesty, słowa i decyzje tracą jednoznaczność. Równolegle z analizą relacji międzyludzkiej, autor wprowadza refleksje nad naturą desperacji, wolnej woli i pragnienia autentyczności.

Powieść ma strukturę opartą na introspekcji i filozoficznym dialogu. Odniesienia do literatury niemieckiej – szczególnie Kleista – oraz refleksje nad autodestrukcją i uwikłaniem w ideologie nadają narracji wielowarstwowy charakter. Capri, miejsce akcji, funkcjonuje jako kontrapunkt – przestrzeń piękna, ale również wewnętrznego niepokoju. Moravia ukazuje dramatyczne napięcie między pragnieniem śmierci a potrzebą sensu.