Chwała sztandaru. Tryptyk sceniczny
Autor: Robert Lowell
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 1974
Okładka: twarda z obwolutą
Stan: dobry
Uwagi: otarcia obwoluty
„Chwała sztandaru. Tryptyk sceniczny” Roberta Lowella to dramatyczna trylogia teatralna ukazująca kluczowe momenty w historii Ameryki. Składa się z trzech jednoaktowych sztuk: „Endecott i krzyż czerwony”, „Mój kinsman, major Molineux” oraz „Benito Cereno”, opartych na utworach Nathaniela Hawthorne’a i Hermana Melville’a. Lowell podejmuje temat narodzin amerykańskiej świadomości politycznej i moralnych konfliktów związanych z kształtowaniem się tożsamości narodowej.
„Endecott i krzyż czerwony” analizuje wpływ purytanizmu na kulturę kolonialną, ukazując fanatyzm religijny i napięcie między wiarą a wolnością jednostki. „Mój kinsman, major Molineux” koncentruje się na utracie niewinności i brutalności rewolucji amerykańskiej, ukazując moment rozpadu lojalności wobec brytyjskiej władzy. „Benito Cereno” porusza problematykę niewolnictwa, rasizmu i złudzeń moralnych w kontekście spotkania z kontrolowanym przez zbuntowanych niewolników statkiem.
Lowell łączy elementy poetyckiego języka z historyczną refleksją, budując dramatyczne obrazy przemocy, władzy i ideologicznych rozdarć. Każda sztuka ukazuje postacie zmagające się z wyborami między ideologią a człowieczeństwem, co prowadzi do tragicznych rozstrzygnięć. W tle wydarzeń historycznych autor ukazuje uniwersalne mechanizmy społecznych przemian.