After Theory
Autor: Terry Eagleton
Wydawnictwo: Basic Books, 2003
Okładka: miękka
Stan: dobry
Uwagi: nieznaczne zagięcie okładki
Eagleton podejmuje próbę podsumowania okresu dominacji teorii kultury, zwłaszcza nurtów takich jak poststrukturalizm, dekonstrukcja i teoria gender, które zyskały na znaczeniu w drugiej połowie XX wieku. Zamiast celebracji dotychczasowych osiągnięć, autor dokonuje krytycznego przeglądu ich ograniczeń, wskazując na marginalizację kwestii etycznych, politycznych oraz uniwersalnych zagadnień ludzkiego doświadczenia.
W centrum rozważań znajdują się problemy związane z brakiem realnego zakorzenienia współczesnych teorii w rzeczywistości społecznej oraz ich oderwaniem od konkretnych wartości. Eagleton wskazuje na potrzebę powrotu do zagadnień takich jak dobro, prawda, wspólnota czy moralność, dostrzegając lukę pozostawioną przez wcześniejsze podejścia skupione na różnicy, dekonstrukcji i tekstualności.
Autor operuje językiem akademickim, ale podejmuje temat w sposób przystępny, posługując się przykładami z życia społecznego i politycznego. Nie jest to powrót do „wielkich narracji”, ale raczej sugestia konieczności uzupełnienia paradygmatu teoretycznego o bardziej zakorzenione w rzeczywistości wymiary analizy.