Manhattan
Autor: Andrzej Strumiłło
Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi 2017
Okładka: twarda z obwolutą
Stan: dobry plus/bardzo dobry
Uwagi: brak
Manhattan” Andrzeja Strumiłły to album fotograficzny będący osobistą impresją artysty z czasów jego pobytu w Nowym Jorku w latach 1982–1984. Strumiłło – malarz, grafik, fotograf i poeta – pełnił wówczas funkcję kierownika Pracowni Projektowania Graficznego ONZ, co zapewniło mu dostęp do miejsc niedostępnych dla przeciętnego obserwatora. W efekcie powstał portret Manhattanu jako miasta kontrastów: przestrzeni publicznych i prywatnych, sztuki i konsumpcji, intymnych detali i monumentalnej architektury.
Album zawiera kilkaset czarno-białych fotografii wybranych spośród 11 tysięcy wykonanych zdjęć. Pokazują nieistniejące już wieże WTC, uliczne sceny z Piątej Alei, Times Square, Central Parku, ale też ludzi, detale architektoniczne i miejską codzienność. Fotografie technicznie precyzyjne, zrealizowane aparatem Canon F-1 na filmach Kodak Tri-X i Ilford, są jednocześnie głęboko subiektywne – oddają wrażliwość artysty skonfrontowanego z energią kapitalistycznej metropolii.
Książkę zamyka aneks z fragmentami dzienników Strumiłły, w których opisuje swoje refleksje nad fenomenem Manhattanu – jako miejsca nadprodukcji, przepychu i napięcia kulturowego. Artysta zestawia ten świat z doświadczeniem Azji i własną prowincjonalną codziennością, wybierając ostatecznie powrót do Maćkowej Rudy. Dla Strumiłły Manhattan jest nie tylko przestrzenią miejską, ale symbolem kondensacji energii i cywilizacyjnej skrajnośc