Krakowiany
Autor: Zygmunt Dowgird
Wydawnictwo: PWN, 1956
Okładka: twarda
Stan: dobry
Uwagi: brak
„Krakowiany” Zygmunta Dowgirda to podręcznik akademicki poświęcony specyficznej notacji matematycznej wykorzystywanej w obliczeniach inżynierskich, znanej jako rachunek krakowianowy. Opracowana na bazie prac Tadeusza Banachiewicza metoda znajduje zastosowanie przede wszystkim w mechanice budowli, szczególnie przy analizie układów statycznie niewyznaczalnych oraz rozwiązywaniu równań liniowych o dużej liczbie niewiadomych. Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części: podstawy teorii, metody algebraiczne oraz metody iteracyjne.
W pierwszej części autor prezentuje definicje, działania na krakowianach oraz ich właściwości, uwzględniając m.in. mnożenie, transpozycje, odwracanie i zastosowania w układach algebraicznych. Kolejna część poświęcona jest algebraicznym metodom rozwiązywania układów równań, w tym przekształceniom i rozkładom krakowianów, przy czym szczególną uwagę zwraca się na procedury stosowane w analizie belek i konstrukcji ramowych. Trzecia część wprowadza metody iteracyjne i równania wiekowe, co rozszerza możliwości obliczeniowe narzędzia i czyni je przydatnym także w zadaniach z zakresu stateczności czy obliczania współczynników sprężystości.
Publikacja adresowana jest do inżynierów i studentów kierunków technicznych. Styl pracy jest techniczny i precyzyjny, z dużym naciskiem na formalizm i notację matematyczną. Liczne przykłady, algorytmy oraz omówienie różnic w zapisie względem klasycznej literatury czynią z książki narzędzie praktyczne w obliczeniach inżynierskich.