Krzyż koptyjski i jego naśladownictwa
Opracowanie: Wacław Korabiewicz
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1976
Okładka: miękka
Stan: dobry
Uwagi: nieznaczne otarcia okładki, tekst w języku polskim i francuskim
Publikacja towarzyszyła wystawie prezentującej krzyże koptyjskie i ich etiopskie odpowiedniki ze zbiorów Wacława Korabiewicza – lekarza, etnografa i podróżnika, który kolekcjonował eksponaty podczas licznych wypraw do Afryki i na Bliski Wschód. Katalog dokumentuje przekazaną w 1976 roku do Muzeum Narodowego w Warszawie kolekcję krzyży liturgicznych, amuletów oraz wyrobów jubilerskich z Egiptu, Etiopii i innych regionów, zbieranych od lat 50. XX wieku.
Główna część opracowania koncentruje się na rozwoju form krzyża koptyjskiego – od wczesnochrześcijańskich wzorców egipskich po bogato zdobione krzyże etiopskie typu „masqual”. Opisano funkcje religijne, społeczne i magiczne, podkreślając znaczenie krzyża jako przedmiotu liturgicznego, amuletu czy symbolu tożsamości wspólnotowej. W publikacji uwzględniono także techniki wykonania, materiały oraz ornamentykę – geometryczną, roślinną i symboliczną.
Korabiewicz przybliża kontekst etnograficzny i kulturowe powiązania między tradycjami chrześcijańskimi wschodniej Afryki. Zwięzły wstęp historyczny, przejrzyste opisy eksponatów i 39 fotografii dokumentujących zbiory podkreślają walor katalogu jako narzędzia dokumentacyjnego i edukacyjnego.